Pon.-Sob.: 6:00 - 18:00

Godziny otwarcia

Wyślij maila

rusztowania@rusztowaniawarszawskie.waw.pl

+48 505 16 03 03

Zadzwoń do nas!

Rodzaje rusztowań

Rusztowania to konstrukcje budowlane przeznaczone na krótki okres. Ich celem jest zabezpieczenie stanowiska pracy na wysokości, umożliwienie wykonania czynności oraz pozostawienie sprzętu i narzędzi potrzebnych do pracy dzięki zastosowaniu antypoślizgowych podestów na rusztowania warszawskie. Oto dostępne rodzaje rusztowań: 

Rodzaje rusztowań metalowych dostępnych na rynku polskim

Rusztowania warszawskie (kolumnowe)

Rusztowania warszawskie stosowane są podczas wykonywania prac montażowych, tynkarskich, spawalniczych, malarskich, szklarskich oraz murarskich. Dzięki prostej konstrukcji, platforma typu „warszawa” znajdzie zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Łatwy oraz szybki montaż jest dodatkowym atutem tego rodzaju rusztowań. Bez śrubowe złącza czopowe (czop-tuleja-lub kielich) łączą wszystkie elementy w rusztowaniach kolumnowych. Zastosowanie złącz czopowych uniemożliwia popełnienie błędów montażowych,
a w konsekwencji możliwości wystąpienia nadmiernego przeciążenia śrub lub ewentualnego wystąpienia ich niedokręcania.

Rusztowania stojakowe, czyli rurowo złączkowe

Rusztowania stojakowe wykorzystują pojedyncze podpory umożliwiające stosowanie ich zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.  Rama stojakowa w tego typu konstrukcji wykonana jest z rur stalowych. Pojedyncze słupy (stojaki) odpowiedzialne są za podstawowy system nośny rusztowania. Konstrukcja rurowo złączkowa sprawdzi się podczas prostych pracach elewacyjnych, pracach wykończeniowych, obciążając pomost roboczy maksymalnie do 200 kg. Atutem platform stojakowych jest możliwość regulacji wysokości pojedynczych słupów. Zakres regulacji wynosi od 0,60 m do 1,80 m. Jeżeli zależy nam na złożeniu rusztowania budowlanego do prac na budynkach do wysokości 30 m, wtedy ramy stojakowe stosujemy w połączeniu z innymi elementami uzupełniającymi. Również długość pomostu można dostosować do indywidualnych potrzeb. Bezproblemowy montaż i demontaż konstrukcji powoduje, że swobodnie można przenosić ją i transportować w dowolne miejsce. Rusztowania stojakowe z powodzeniem można zastosować w niewielkich pomieszczeniach.

Rusztowania elewacyjne ramowe

Rusztowania elewacyjne ramowe to tymczasowa konstrukcja umożliwiająca szybki montaż i demontaż. Wpływa to również na produktywność pracy. Stabilność tego rodzaju rusztowań możliwa jest dzięki pomostom i stężeniom. W budowie wyższych stanowisk miejsc pracy wykorzystuje się stężenia poziome ( montuje się je bezpośrednio do stojaków urządzeń) i ukośne (montowane bezpośrednio
nad podłożem). Ogromną zaletą tego typu pionowych konstrukcji jest jej system nośny złożony z półproduktów płaskich ram (prefabrykatów). Stateczność konstrukcji w połączeniu ze stojakami ram uzyskuje się poprzez zastosowanie uchwytów sworzniowo-zapadkowych. W rusztowaniach elewacyjnych ramowych możliwa jest regulacja szerokości pomostów, dzięki czemu w łatwy sposób umieścimy na nich niezbędne narzędzia potrzebne do pracy. Zmiany szerokości pomostów uzyskuje się poprzez zmianę ram szerszych na węższe, łączenie ram obok siebie lub przy użyciu wsporników (konsol).


Rusztowania przejezdne

Rusztowania przejezdne znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana
jest częsta zmiana stanowiska pracy. Ten rodzaj rusztowania wieżowego zawdzięcza swoją mobilność dzięki ramie zaopatrzonej w kółka oraz pomost zabezpieczony poręczami. Platformy przejezdne wykonane są z wysokiej jakości aluminium. Wykorzystanie wysokogatunkowego materiału sprawia, że konstrukcja jest lekka i wyjątkowo trwała. Montaż i demontaż odbywa się bezproblemowo dzięki użyciu zacisków samozatrzaskowych. Dodatkowym atutem zastosowanym w rusztowaniach przejezdnych są samo stawne kółka. Najczęściej mają one średnice 200 i 125 mm. Wykorzystanie takiego rozmiaru kół umożliwia swobodne i wygodne manewrowanie platformą podczas zmiany miejsca stanowiska pracy. Hamulec nożny chroni przed mimowolnym i niekontrolowanym przemieszczeniem rusztowania wieżowego. Oparcie platformy na stopach w miejscu wykonywania pracy stosuje się w sytuacji, gdy mamy do czynienia z nadmiernym przeciążeniem. Rusztowanie przejezdne wyposażone jest w regulowane podstawki, których zadaniem jest dokładne ustawienie konstrukcji oraz jej właściwe wypoziomowanie. Belki jezdne uniwersalne, rozsuwane oraz podpory wpływają na stabilność konstrukcji w miejscu pracy. W razie potrzeby, do tego rodzaju platformy można dołączyć elementy rusztowań stojakowych lub ramowych.

Rusztowania modułowe – systemowe

Rusztowania modułowe-systemowe dzięki swojej funkcjonalności znajdą zastosowanie przy nietypowej konstrukcji i kształcie budynku, gdzie użycie rusztowania elewacyjnego nie jest możliwe. Cechą charakterystyczną platformy modułowo-systemowej jest prosty i wygodny system montażu oraz demontażu. Pionowa konstrukcja powstaje w stałych punktach węzłowych, dzięki połączeniu elementów usztywniających konstrukcję rusztowania (rygli) i stężeń, wpływających na statyczność platformy. Punkty węzłowe są rozmieszczone w jednakowych odstępach (modułach). Przydatnym elementem konstrukcyjnym są złącza obrotowe. Są one przyspawane do pionowych rur stojaków. Złącza obrotowe rozmieszczone są w regularnych odstępach (co 50 cm).  Dzięki takiemu rozwiązaniu można je dopasować do okrągłych obiektów (kotły, zbiorniki, wieże) oraz pozostałych skomplikowanych kształtów obiektu w miejscu wykonywania pracy. Zaczepy rygli i zastrzałów mocowane są klinowo na kryzach. Do jednej kryzy mamy możliwość przyłączenia do 8 rygli i stężeń. Umożliwia to postawienie rusztowania pod dowolnym kątem. Wyróżniamy rusztowania modułowe ramowe oraz stojakowo-krzyżowe. Obie konstrukcje różnią się między sobą ceną oraz czasochłonnym montażem. W obu przypadkach dotyczy to rusztowań stojakowo-krzyżowych. Stosowanie konstrukcji modułowych jest rozwiązaniem bardziej nowoczesnym w porównaniu z rusztowaniami rurowymi. Platformy modułowo-systemowe znajdą zastosowanie w różnych sektorach przemysłu (stoczniowym, energetycznym, paliwowych, budowlanym). Z powodzeniem można wykorzystać je podczas prac remontowych, renowacyjnych (np. wieża zabytkowego kościoła) oraz przy skomplikowanych powierzchniach obiektu. Ten rodzaj konstrukcji jest kompatybilny z rusztowaniami ramowymi. Wykorzystując elementy modułowe (złącza, pomosty, podstawki regulowane, dźwigary) oraz rozwiązania z systemu ramowego mamy możliwość stworzenia obu rusztowań.

Rusztowania ramowe

Rusztowania ramowe, dzięki zastosowaniu systemu zapadkowego cechuje szybki oraz łatwy montaż i demontaż. Na korzyść tego typu rusztowania wpływa ich lekkość, łatwość w użyciu oraz bezproblemowy transport z jednego miejsca na drugiego podczas wykonywania pracy. Mobilność oraz rozbudowa platformy nie sprawiają trudności. Rusztowania ramowe z powodzeniem znajdą zastosowanie w pracach budowlanych, konserwacyjnych, remontowych czy przemysłowych. Mocną stroną rusztowań ramowych jest zastosowanie poręczy wyprzedzającej. Wpływa to na komfort pracy oraz bezpieczeństwo użytkowników. Zastosowana poręcz na każdym wyższym poziomie jest montowana z wyprzedzeniem z zabezpieczonej kondygnacji poniżej. Platforma wykonana jest ze stali, nie wymaga użycia dodatkowych elementów. Płaskie konstrukcje ramowe przyśpieszają czas montażu platformy ograniczając żmudne czynności tj. skręcanie śrub.

Rusztowanie ramowe wyróżnia możliwość bezproblemowego dopasowania go do każdego kształtu budynku. Jest to ekonomiczne rozwiązanie.

Rusztowania kozłowe

Rusztowania kozłowe składają się z ramy nośnej i desek ułożonych poziomo. Grubość desek musi mieć grubość minimum 32 mm. Konstrukcja powstaje przy użyciu dwóch lub więcej podpór kozłowych (przestrzennych) oraz pomostu.  Zastosowanie tego rodzaju konstrukcji idealnie sprawdzi się przy wykonywaniu prac elektrycznych w budownictwie mieszkaniowym, podczas prac na balkonach
i tarasach, przy pracach remontowych. Rusztowania kozłowe mogą być używane do wysokości 2,5 m. Pionowa platforma kozłowa może być dwupoziomowa. Należy jednak pamiętać, aby kozioł znajdujący się na drugim poziomie nie był wyższy niż 1,5 m. Rozstawiając rusztowanie kozłowe należy pamiętać o odstępach pomiędzy podporami (nie większych niż 1,5 m).

Rusztowania wspornikowe

Rusztowania wspornikowe w swojej konstrukcji korzystają z wysuwnic o odpowiedniej długości oraz przekroju. Zastosowanie tych elementów wpływa na stabilność. Dodatkowo platforma jest usztywniona oraz podparta we właściwy sposób. Cechą charakterystyczną platformy jest nietypowy montaż rusztowań. Bazuje ona na wspornikach połączonych bezpośrednio z budynkiem (zakotwiczone od wewnątrz). Zastosowanie rusztowań wspornikowych idealnie sprawdzi się
w przypadku braku kondygnacji w budynku oraz w wysokich obiektach.

Rusztowania specjalne

Rusztowania specjalne opierają się na połączeniu konstrukcji różnych rodzajów rusztowań. Ogniwem scalającym może być na przykład połączenie rusztowania ramowego i stojakowego. Rusztowania specjalne, ze względu na specyfikę, znajdą zastosowanie w miejscach nieprzystępnych, do których dostęp jest ograniczony. Jest to możliwe dzięki skorzystaniu z dostępnych wariantów oraz odpowiedniemu połączeniu różnych rodzajów rusztowań dostosowanych do aktualnych potrzeb. Dzięki takim czynnościom istnieje możliwość połączenia kilku elementów rusztowań i dopasowanie ich do obiektu budowlanego.

Rusztowania systemowe

Rusztowania systemowe tworzą krótkotrwałą konstrukcję budowlaną. Platforma systemowa wykonana jest z elementów prefabrykowanych. Rusztowania systemowe montowane są w wyznaczonym miejscu obiektu (w całości
lub częściowo) według określonych parametrów ustalonych odgórnie. Wymiary elementów rusztowania uzależnione ilości i ciężaru osób pracujących na nim pracujących oraz wymiarów siatki konstrukcyjnej. Rusztowania systemowe dzielimy na typowe (powstają w oparciu o instrukcję montażu i użytkowania)
oraz nietypowe (montowane w sposób inny niż wskazany w instrukcji montażu
i eksploatacji). Dodatkowo, pierwszy typ wymaga specjalnej dokumentacji technicznej, a drugi nie.

Podział w zależności od mobilności

To zagadnienie łatwo wyjaśnić w prosty i przystępny sposób.

Pierwsze, to możliwość transportu i przesuwania rusztowania z jednego miejsca do drugiego podczas wykonywania pracy na budowie, drugie to eksploatowanie go przez dłuższy czas w jednym miejscu.

Pierwsze,
to możliwość transportu i przesuwania rusztowania z jednego miejsca do drugiego podczas wykonywania pracy na budowie, drugie to eksploatowanie go przez dłuższy czas w jednym miejscu.

Podział rusztowań ze względu na sposób ich użytkowania:

Rusztowania jezdne

Rusztowania jezdne (ruchome) to tymczasowe platformy podporowe. Są bezpiecznym rozwiązaniem nie wymagającym demontażu podczas zmiany miejsca wykonywania pracy. Ta ruchoma konstrukcja wyposażona jest w samo stawne kółka. Rusztowania jezdne znajdą zastosowanie podczas prac budowlanych, tynkarskich, malarskich, czyli wszędzie tam, gdzie pracownicy są zmuszeni do częstej zmiany pozycji. Należy pamiętać, aby rusztowanie jezdne rozstawione było na płaskim podłożu, a hamulec zablokowany (uniemożliwi to niekontrolowane przemieszczenie się konstrukcji).

Zalety rusztowań jezdnych:

·        mobilność (zestaw kół umożliwia ciągnięcie i pchanie rusztowania)

·        bezpieczeństwo i wygoda (chronione poręczami na szycie konstrukcji)

·        przestronność (dużo miejsca do poruszania się po rusztowaniu; miejsce
na narzędzia)

·        lekka i solidna konstrukcja (wykonane z aluminium)

·        oszczędność czasu (dzięki mobilności zwiększa się produktywność pracowników)

Rusztowania to konstrukcje budowlane przeznaczone na krótki okres. Ich celem jest zabezpieczenie stanowiska pracy na wysokości, umożliwienie wykonania czynności oraz pozostawienie sprzętu i narzędzi potrzebnych do pracy dzięki zastosowaniu antypoślizgowych podestów na rusztowania warszawskie.
Oto dostępne rodzaje rusztowań:

 

Rodzaje rusztowań metalowych dostępnych na rynku polskim

Rusztowania warszawskie (kolumnowe)

Rusztowania warszawskie stosowane są podczas wykonywania prac montażowych, tynkarskich, spawalniczych, malarskich, szklarskich oraz murarskich. Dzięki prostej konstrukcji, platforma typu „warszawa” znajdzie zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Łatwy oraz szybki montaż jest dodatkowym atutem tego rodzaju rusztowań. Bez śrubowe złącza czopowe (czop-tuleja-lub kielich) łączą wszystkie elementy w rusztowaniach kolumnowych. Zastosowanie złącz czopowych uniemożliwia popełnienie błędów montażowych,
a w konsekwencji możliwości wystąpienia nadmiernego przeciążenia śrub lub ewentualnego wystąpienia ich niedokręcania.

Rusztowania stojakowe, czyli rurowo złączkowe

Rusztowania stojakowe wykorzystują pojedyncze podpory umożliwiające stosowanie ich zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.  Rama stojakowa w tego typu konstrukcji wykonana jest z rur stalowych. Pojedyncze słupy (stojaki) odpowiedzialne są za podstawowy system nośny rusztowania. Konstrukcja rurowo złączkowa sprawdzi się podczas prostych pracach elewacyjnych, pracach wykończeniowych, obciążając pomost roboczy maksymalnie do 200 kg. Atutem platform stojakowych jest możliwość regulacji wysokości pojedynczych słupów. Zakres regulacji wynosi od 0,60 m do 1,80 m. Jeżeli zależy nam na złożeniu rusztowania budowlanego do prac na budynkach do wysokości 30 m, wtedy ramy stojakowe stosujemy w połączeniu z innymi elementami uzupełniającymi. Również długość pomostu można dostosować do indywidualnych potrzeb. Bezproblemowy montaż i demontaż konstrukcji powoduje, że swobodnie można przenosić ją
i transportować w dowolne miejsce. Rusztowania stojakowe z powodzeniem można zastosować w niewielkich pomieszczeniach.

Rusztowania elewacyjne ramowe

Rusztowania elewacyjne ramowe to tymczasowa konstrukcja umożliwiająca szybki montaż i demontaż. Wpływa to również na produktywność pracy. Stabilność tego rodzaju rusztowań możliwa jest dzięki pomostom i stężeniom. W budowie wyższych stanowisk miejsc pracy wykorzystuje się stężenia poziome ( montuje się je bezpośrednio do stojaków urządzeń) i ukośne (montowane bezpośrednio
nad podłożem). Ogromną zaletą tego typu pionowych konstrukcji jest jej system nośny złożony z półproduktów płaskich ram (prefabrykatów). Stateczność konstrukcji w połączeniu ze stojakami ram uzyskuje się poprzez zastosowanie uchwytów sworzniowo-zapadkowych. W rusztowaniach elewacyjnych ramowych możliwa jest regulacja szerokości pomostów, dzięki czemu w łatwy sposób umieścimy na nich niezbędne narzędzia potrzebne do pracy. Zmiany szerokości pomostów uzyskuje się poprzez zmianę ram szerszych na węższe, łączenie ram obok siebie lub przy użyciu wsporników (konsol).


Rusztowania przejezdne

Rusztowania przejezdne znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana
jest częsta zmiana stanowiska pracy. Ten rodzaj rusztowania wieżowego zawdzięcza swoją mobilność dzięki ramie zaopatrzonej w kółka oraz pomost zabezpieczony poręczami. Platformy przejezdne wykonane są z wysokiej jakości aluminium. Wykorzystanie wysokogatunkowego materiału sprawia, że konstrukcja jest lekka i wyjątkowo trwała. Montaż i demontaż odbywa się bezproblemowo dzięki użyciu zacisków samozatrzaskowych. Dodatkowym atutem zastosowanym w rusztowaniach przejezdnych są samo stawne kółka. Najczęściej mają one średnice 200 i 125 mm. Wykorzystanie takiego rozmiaru kół umożliwia swobodne
i wygodne manewrowanie platformą podczas zmiany miejsca stanowiska pracy. Hamulec nożny chroni przed mimowolnym i niekontrolowanym przemieszczeniem rusztowania wieżowego. Oparcie platformy na stopach w miejscu wykonywania pracy stosuje się w sytuacji, gdy mamy do czynienia z nadmiernym przeciążeniem. Rusztowanie przejezdne wyposażone jest w regulowane podstawki,
których zadaniem jest dokładne ustawienie konstrukcji oraz jej właściwe wypoziomowanie. Belki jezdne uniwersalne, rozsuwane oraz podpory wpływają na stabilność konstrukcji w miejscu pracy. W razie potrzeby, do tego rodzaju platformy można dołączyć elementy rusztowań stojakowych lub ramowych.

Rusztowania modułowe – systemowe

Rusztowania modułowe-systemowe dzięki swojej funkcjonalności znajdą zastosowanie przy nietypowej konstrukcji i kształcie budynku, gdzie użycie rusztowania elewacyjnego nie jest możliwe. Cechą charakterystyczną platformy modułowo-systemowej jest prosty i wygodny system montażu oraz demontażu. Pionowa konstrukcja powstaje w stałych punktach węzłowych, dzięki połączeniu elementów usztywniających konstrukcję rusztowania (rygli) i stężeń, wpływających na statyczność platformy. Punkty węzłowe są rozmieszczone w jednakowych odstępach (modułach). Przydatnym elementem konstrukcyjnym są złącza obrotowe. Są one przyspawane do pionowych rur stojaków. Złącza obrotowe rozmieszczone są w regularnych odstępach (co 50 cm).  Dzięki takiemu rozwiązaniu można je dopasować do okrągłych obiektów (kotły, zbiorniki, wieże) oraz pozostałych skomplikowanych kształtów obiektu w miejscu wykonywania pracy. Zaczepy rygli i zastrzałów mocowane są klinowo na kryzach. Do jednej kryzy mamy możliwość przyłączenia do 8 rygli i stężeń. Umożliwia to postawienie rusztowania pod dowolnym kątem. Wyróżniamy rusztowania modułowe ramowe oraz stojakowo-krzyżowe. Obie konstrukcje różnią się między sobą ceną oraz czasochłonnym montażem. W obu przypadkach dotyczy to rusztowań stojakowo-krzyżowych. Stosowanie konstrukcji modułowych jest rozwiązaniem bardziej nowoczesnym w porównaniu z rusztowaniami rurowymi. Platformy modułowo-systemowe znajdą zastosowanie w różnych sektorach przemysłu (stoczniowym, energetycznym, paliwowych, budowlanym). Z powodzeniem można wykorzystać je podczas prac remontowych, renowacyjnych (np. wieża zabytkowego kościoła) oraz przy skomplikowanych powierzchniach obiektu. Ten rodzaj konstrukcji
jest kompatybilny z rusztowaniami ramowymi. Wykorzystując elementy modułowe (złącza, pomosty, podstawki regulowane, dźwigary) oraz rozwiązania z systemu ramowego mamy możliwość stworzenia obu rusztowań.

Rusztowania ramowe

Rusztowania ramowe, dzięki zastosowaniu systemu zapadkowego cechuje szybki oraz łatwy montaż i demontaż. Na korzyść tego typu rusztowania wpływa ich lekkość, łatwość w użyciu oraz bezproblemowy transport z jednego miejsca na drugiego podczas wykonywania pracy. Mobilność oraz rozbudowa platformy nie sprawiają trudności. Rusztowania ramowe z powodzeniem znajdą zastosowanie w pracach budowlanych, konserwacyjnych, remontowych czy przemysłowych. Mocną stroną rusztowań ramowych jest zastosowanie poręczy wyprzedzającej. Wpływa to na komfort pracy oraz bezpieczeństwo użytkowników. Zastosowana poręcz na każdym wyższym poziomie jest montowana z wyprzedzeniem z zabezpieczonej kondygnacji poniżej. Platforma wykonana jest ze stali, nie wymaga użycia dodatkowych elementów. Płaskie konstrukcje ramowe przyśpieszają czas montażu platformy ograniczając żmudne czynności tj. skręcanie śrub. Rusztowanie ramowe wyróżnia możliwość bezproblemowego dopasowania go do każdego kształtu budynku. Jest to ekonomiczne rozwiązanie.

Rusztowania kozłowe

Rusztowania kozłowe składają się z ramy nośnej i desek ułożonych poziomo. Grubość desek musi mieć grubość minimum 32 mm. Konstrukcja powstaje przy użyciu dwóch lub więcej podpór kozłowych (przestrzennych) oraz pomostu.  Zastosowanie tego rodzaju konstrukcji idealnie sprawdzi się przy wykonywaniu prac elektrycznych w budownictwie mieszkaniowym, podczas prac na balkonach i tarasach, przy pracach remontowych. Rusztowania kozłowe mogą być używane do wysokości 2,5 m. Pionowa platforma kozłowa może być dwupoziomowa. Należy jednak pamiętać, aby kozioł znajdujący się na drugim poziomie nie był wyższy niż 1,5 m. Rozstawiając rusztowanie kozłowe należy pamiętać o odstępach pomiędzy podporami (nie większych niż 1,5 m).

Rusztowania wspornikowe

Rusztowania wspornikowe w swojej konstrukcji korzystają z wysuwnic
o odpowiedniej długości oraz przekroju. Zastosowanie tych elementów wpływa
na stabilność. Dodatkowo platforma jest usztywniona oraz podparta we właściwy sposób. Cechą charakterystyczną platformy jest nietypowy montaż rusztowań. Bazuje ona na wspornikach połączonych bezpośrednio z budynkiem (zakotwiczone
od wewnątrz). Zastosowanie rusztowań wspornikowych idealnie sprawdzi się
w przypadku braku kondygnacji w budynku oraz w wysokich obiektach.


Rusztowania specjalne

Rusztowania specjalne opierają się na połączeniu konstrukcji różnych rodzajów rusztowań. Ogniwem scalającym może być na przykład połączenie rusztowania ramowego i stojakowego. Rusztowania specjalne, ze względu na specyfikę, znajdą zastosowanie w miejscach nieprzystępnych, do których dostęp jest ograniczony. Jest to możliwe dzięki skorzystaniu z dostępnych wariantów oraz odpowiedniemu połączeniu różnych rodzajów rusztowań dostosowanych do aktualnych potrzeb. Dzięki takim czynnościom istnieje możliwość połączenia kilku elementów rusztowań i dopasowanie ich do obiektu budowlanego.

Rusztowania systemowe

Rusztowania systemowe tworzą krótkotrwałą konstrukcję budowlaną. Platforma systemowa wykonana jest z elementów prefabrykowanych. Rusztowania systemowe montowane są w wyznaczonym miejscu obiektu (w całości
lub częściowo) według określonych parametrów ustalonych odgórnie. Wymiary elementów rusztowania uzależnione ilości i ciężaru osób pracujących na nim pracujących oraz wymiarów siatki konstrukcyjnej. Rusztowania systemowe dzielimy na typowe (powstają w oparciu o instrukcję montażu i użytkowania)
oraz nietypowe (montowane w sposób inny niż wskazany w instrukcji montażu
i eksploatacji). Dodatkowo, pierwszy typ wymaga specjalnej dokumentacji technicznej, a drugi nie.

 

 

Podział w zależności od mobilności

To zagadnienie łatwo wyjaśnić w prosty i przystępny sposób. Pierwsze,
to możliwość transportu i przesuwania rusztowania z jednego miejsca do drugiego podczas wykonywania pracy na budowie, drugie to eksploatowanie go przez dłuższy czas w jednym miejscu.

Podział rusztowań ze względu na sposób ich użytkowania:

Rusztowania jezdne

Rusztowania jezdne (ruchome) to tymczasowe platformy podporowe.
Są bezpiecznym rozwiązaniem nie wymagającym demontażu podczas zmiany miejsca wykonywania pracy. Ta ruchoma konstrukcja wyposażona jest
w samo stawne kółka. Rusztowania jezdne znajdą zastosowanie podczas prac budowlanych, tynkarskich, malarskich, czyli wszędzie tam, gdzie pracownicy
są zmuszeni do częstej zmiany pozycji. Należy pamiętać, aby rusztowanie jezdne rozstawione było na płaskim podłożu, a hamulec zablokowany (uniemożliwi
to niekontrolowane przemieszczenie się konstrukcji).

Zalety rusztowań jezdnych:

·        mobilność (zestaw kół umożliwia ciągnięcie i pchanie rusztowania)

·        bezpieczeństwo i wygoda (chronione poręczami na szycie konstrukcji)

·        przestronność (dużo miejsca do poruszania się po rusztowaniu; miejsce
na narzędzia)

·        lekka i solidna konstrukcja (wykonane z aluminium)

·        oszczędność czasu (dzięki mobilności zwiększa się produktywność pracowników)


Rusztowania nieruchome

Rusztowania nieruchome to stałe platformy podporowe. Rozstawiane są w miejscu, gdzie prace będą trwały przez dłużysz czas. Podczas zmiany miejsca wykonywania pracy, platformy nieruchome wymagają demontażu. Rusztowania nieruchome sprawdzą się głównie w pracach remontowych oraz budownictwie, podczas których nie jest wymagane częste rozbieranie konstrukcji. W przypadku konieczności częstszego montażu i demontażu platformy, zwiększa się czas pracy, zmniejszając tym samym produktywność pracowników. Na korzyść rusztowań nieruchomych przemawia ich stabilność oraz brak możliwości niekontrolowanego przemieszenia konstrukcji (brak samo stawnych kółek).

Podział ze względu na użyty materiał:

Właściwy wybór rusztowania uzależniony jest od rodzaju prac, jakie będziemy wykonywać. Materiał, z którego wykonana jest konstrukcja ma znaczący wpływ
na użytkowanie oraz jakość. Każde rusztowanie ma swoje przeznaczenie. Przy drobnych remontach domku jednorodzinnego czy garażu z powodzeniem wystarczy konstrukcja zbudowana z drewna. Podczas pracy przy dużej budowie musimy postawić na solidne, wykonane ze stali rusztowanie.

Wśród podziałów tych tymczasowych konstrukcji, najprostszy podział wynika
z użytych materiałów do ich budowy. Zatem możemy podzielić następujące rodzaje, zwracając uwagę na użyty materiał do ich budowy:

Rusztowania wykonane ze stopów stalowych

Rusztowania wykonane ze stopów stalowych z powodzeniem zastępują konstrukcje drewniane (oszczędność drewna). Ich ogromną zaletą jest możliwość postawienia pionowej konstrukcji na każdej wysokości budynku. Rusztowania wykonane
ze stopów stalowych są najczęściej ocynkowane. Dzięki temu zabiegowi platforma jest bardziej odporna na korozje. Nadaje się do wielokrotnego użytkowania. Stal charakteryzuje się dużą odpornością na przeciążenia. W związku z tym, rusztowania ze stali znajdą zastosowanie w dużych przedsiębiorstwach.

Rusztowania aluminiowe

Rusztowania aluminiowe cechuje wytrzymałość oraz stabilność. Aluminium należy do grupy metali lekkich, a dzięki niskiej gęstości cechuje się wysoką trwałością. Łatwo poddaje się obróbce, dzięki czemu można z niego stworzyć rusztowania aluminiowe o skomplikowanej konstrukcji. Autem zastosowania aluminiowej konstrukcji jest odporność na korozje. To sprawia, że idealnie sprawdzą się
w zakładach chemicznych lub spożywczych. Dodatkowo nie wymagają czynności konserwacyjnych. Niewielki ciężar rusztowań aluminiowych ułatwia nie tylko transport, ale również sprawny montaż i demontaż konstrukcji.

Rusztowania drewniane

Rusztowania drewniane dzielimy na przyścienne jednorzędowe i dwurzędowe, drabinowe, na wysuwnicach (przy trudno dostępnych kondygnacjach budynków) oraz kozłach. Do budowy konstrukcji drewnianych należy użyć zdrowego, miękkiego drewna (sosna, świerk). Platformy przyścienne jednorzędowe
i dwurzędowe stosowane są przy pracach murarskich. Rusztowania drabinowe zdadzą egzamin przy czynnościach wykończeniowych (malowanie, roboty blacharskie, tynkowanie). Podobnie jak rusztowania drabinowe, konstrukcje
na kozłach świetnie sprawdzą się podczas prac malarskich i tynkarskich.

Rusztowania wykonane z innych materiałów stopów i tworzyw

Rusztowania wykonane z włókna szklanego wykorzystuje się podczas prac przy instalacjach elektrycznych. Włókno szklane nie przewodzi prądu, co wpływa
na bezpieczeństwo pracowników. Na rynku azjatyckim, popularne
są rusztowania wykonane z bambusa. Używa się ich do wznoszenia bardzo wysokich budynków.


Rusztowania nieruchome

Rusztowania nieruchome to stałe platformy podporowe. Rozstawiane są w miejscu, gdzie prace będą trwały przez dłużysz czas. Podczas zmiany miejsca wykonywania pracy, platformy nieruchome wymagają demontażu. Rusztowania nieruchome sprawdzą się głównie w pracach remontowych oraz budownictwie, podczas których nie jest wymagane częste rozbieranie konstrukcji. W przypadku konieczności częstszego montażu i demontażu platformy, zwiększa się czas pracy, zmniejszając tym samym produktywność pracowników. Na korzyść rusztowań nieruchomych przemawia ich stabilność oraz brak możliwości niekontrolowanego przemieszenia konstrukcji (brak samo stawnych kółek).

 

Podział ze względu na użyty materiał:

Właściwy wybór rusztowania uzależniony jest od rodzaju prac, jakie będziemy wykonywać. Materiał, z którego wykonana jest konstrukcja ma znaczący wpływ
na użytkowanie oraz jakość. Każde rusztowanie ma swoje przeznaczenie. Przy drobnych remontach domku jednorodzinnego czy garażu z powodzeniem wystarczy konstrukcja zbudowana z drewna. Podczas pracy przy dużej budowie musimy postawić na solidne, wykonane ze stali rusztowanie.

Wśród podziałów tych tymczasowych konstrukcji, najprostszy podział wynika
z użytych materiałów do ich budowy. Zatem możemy podzielić następujące rodzaje, zwracając uwagę na użyty materiał do ich budowy:

Rusztowania wykonane ze stopów stalowych

Rusztowania wykonane ze stopów stalowych z powodzeniem zastępują konstrukcje drewniane (oszczędność drewna). Ich ogromną zaletą jest możliwość postawienia pionowej konstrukcji na każdej wysokości budynku. Rusztowania wykonane
ze stopów stalowych są najczęściej ocynkowane. Dzięki temu zabiegowi platforma jest bardziej odporna na korozje. Nadaje się do wielokrotnego użytkowania. Stal charakteryzuje się dużą odpornością na przeciążenia. W związku z tym, rusztowania ze stali znajdą zastosowanie w dużych przedsiębiorstwach.

Rusztowania aluminiowe

Rusztowania aluminiowe cechuje wytrzymałość oraz stabilność. Aluminium należy do grupy metali lekkich, a dzięki niskiej gęstości cechuje się wysoką trwałością. Łatwo poddaje się obróbce, dzięki czemu można z niego stworzyć rusztowania aluminiowe o skomplikowanej konstrukcji. Autem zastosowania aluminiowej konstrukcji jest odporność na korozje. To sprawia, że idealnie sprawdzą się
w zakładach chemicznych lub spożywczych. Dodatkowo nie wymagają czynności konserwacyjnych. Niewielki ciężar rusztowań aluminiowych ułatwia nie tylko transport, ale również sprawny montaż i demontaż konstrukcji.

Rusztowania drewniane

Rusztowania drewniane dzielimy na przyścienne jednorzędowe i dwurzędowe, drabinowe, na wysuwnicach (przy trudno dostępnych kondygnacjach budynków) oraz kozłach. Do budowy konstrukcji drewnianych należy użyć zdrowego, miękkiego drewna (sosna, świerk). Platformy przyścienne jednorzędowe
i dwurzędowe stosowane są przy pracach murarskich. Rusztowania drabinowe zdadzą egzamin przy czynnościach wykończeniowych (malowanie, roboty blacharskie, tynkowanie). Podobnie jak rusztowania drabinowe, konstrukcje
na kozłach świetnie sprawdzą się podczas prac malarskich i tynkarskich.

Rusztowania wykonane z innych materiałów stopów i tworzyw

Rusztowania wykonane z włókna szklanego wykorzystuje się podczas prac przy instalacjach elektrycznych. Włókno szklane nie przewodzi prądu, co wpływa
na bezpieczeństwo pracowników. Na rynku azjatyckim, popularne
są rusztowania wykonane z bambusa. Używa się ich do wznoszenia bardzo wysokich budynków.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *